Praženie bravčovej masti

Praženie bravčovej masti
Prísady
  • 1 kg Chrbtová slanina
Postup

Výroba domácej škvarenej masti je pomerne jednoduchá a nevyžaduje si žiadne zvláštne kuchárske či mäsiarske schopnosti.

Na topenie (škvarenie) masti je najvhodnejšie použiť bravčový tuk tuhej konzistencie. Ideálna je preto chrbtová slanina, avšak vyškvariť je možné v zásade akúkoľvek tukovú časť. Na topenie masti budete potrebovať dostatočne veľký a široký hrniec alebo panvicu. Na dno nádoby nalejeme trochu vody, tak, aby pokrývala celé dno nádoby.

Slaninu (bez kože) nakrájame na kocky s rozmermi +/- 3-5 cm a vložíme do hrnca. Zvolíme teplotu okolo 150 -180°C, respektíve stredný plameň. Slanina sa vám bude pravdepodobne trochu „lepiť“ o dno nádoby aj napriek miešaniu, ale po vytopení určitej vrstvy tuku už nebude potrebné neustále miešanie. Proces topenia masti trvá v závislosti od množstva mäsa a použitej nádoby približne 1-2 hod. a ukončíme ho vtedy, keď oškvarky plávajúce na povrchu získajú požadovanú zlatohnedú farbu. Dobrou pomôckou na odhad, kedy je škvarenie ukončené, je, že sa z povrchu stratí pena.

Masť necháme chvíľu vychladnúť a potom ju scedíme do pripravených nádob. Získané oškvarky môžeme mierne nasoliť, ale nebalíme ich teplé, aby sa nezaparili. Môžeme si pripraviť aj masť s oškvarkami a to jednoducho tak, že vytopenú masť zlejeme do nádoby aj spolu s oškvarkami.

Na dne hrnca ostáva sediment, ktorý vyhodíme.